Zincirli Minare Camii

SİVAS MERKEZ  Küçükminare Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 12.3.1983  TESCİL KARARI: A.4190 

AYRINTILI TANIM:

Şeyh Hacı Muhammed Sadi tarafından Hicri 1155 (M. 1742) senesinde yaptırılmıştır. Camiinin güney duvarının bitişiğinde iki mezar bulunmaktadır. Mezarlardan birisi camiyi yaptırana ait olup etrafı demir setlerle çevrilmiştir.

Ahşap tavan ve beşik çatı ile beden duvarlarının üzeri kapatılmıştır. Caminin kuzeybatı köşesine bitişik olarak inşa edilen güdük (kısa) ve kesme taştan yapılmış bir de minaresi bulunmaktadır.

Beden duvarları0.90 m. kalınlığında kerpiç malzeme ile örülmüştür. Temel kesme taştan inşa edilmiştir. Batı yönünde üç, güney yönünde üç üst sıra ve kuzeyde son cemaat yerine açılan iki alt sıra pencere ile iç mekanın aydınlanması sağlanmıştır. Güney ve batı yönündeki üst sıra pencereler içeride geniş, dışa doğru dar, dikdörtgen çerçevelidir.

0.44 m. derinliğinde, daire kesitli mihrap nişinin dış yan köşelerde profilli sütunce motifleri mihrabı sınırlamaktadır. Kavsarası iki boğumlu ve tepede kademeli olarak daralmaktadır. Boğum kenarları alçı malzemeli ve bitkisel motiflidir.

Caminin kuzeybatı köşesinde, son cemaat yerine bitişik olarak yükselen minaresi kesme taştan inşa edilmiştir. Bir kenarı 2.20 m. ölçüsündeki kare kaide üzerinde silindirik kalın gövde yer almaktadır. Yarım silindir taş bilezikten sonra düz; dışa doğru genişleyen şerefe altı bulunmaktadır. Bilezikten gövdeye doğru sarkan demir zincirlerden dolayı da bu camiye ve minareye “Zincirli” adı verilmiştir. Demir parmaklıklı şerefe korkuluğu bulunan minarenin pabuç kısmı üzerinde saçla kaplı sivri bir külahı vardır. Pabuç kısmı taşlarının gövde taşlarından farklı oluşu, şerefe ve pabucun tamir gördüğünü kanıtlamaktadır.

YAPILAN ONARIMLAR: Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2007 yılında onarılmıştır. Yapılan bu onarımda çevre düzenlemesi yapılmış, camii duvarları güçlendirilmiş, çatı ve ahşapları yenilenmiştir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın