Yiğitler(Fertelli) Camii Minaresi

SİVAS MERKEZ Ali Baba Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:   Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 22.07.1983  TESCİL KARARI: A 4468

AYRINTILI TANIM:

Hayır ve hasenat sahibi Hacı İbrahim tarafından H. 1209 (M.1794) yılında inşa ettirilmiştir. Bu bilgiyi kanıtlayan 0.25 x0.42 m. ölçülerindeki Osmanlı Sülüsü ile mermer üzerine yazılmış iki satırlık kitabesi minare kaidesinin kuzey yönünde bulunmaktadır. Camii yapılan onarımlarla önemli derecede asıl biçimini ve malzemesi değiştirilerek özelliğini kaybetmiştir.

Minare: Kare kaidesinin bir kenarı2.60 m. ölçüsünde olup kaidesi pabucu sıvanmış ve derzleşmiştir. Camiinin kuzey batı köşesine yakın bir yerde yapıdan ayrı olarak inşa edilen minare 18. ve 19. yüzyıllarda Sivas’ta inşa edilen minarelerin geleneksel biçim ve malzemesini yansıtır. Minareye avlu tarafında bulunan bir kapı ile çıkılmaktadır. Kare kaideden gövdeye köşeleri pahlanarak pabuç kısmına geçiş sağlanmıştır.  Silindirik gövdesi küçük boyutlu diğer minarelerde gördüğümüz düzgün kesme taş örgülü olmayıp gövde biçimi şerefe altına doğru da hafifçe daralmaktadır. Gövdeyi altta ve üstte olmak üzere yarım silindirik iki taş bilezik sınırlamaktadır. Daire kesitli profiller ile kademeli olarak dışa doğru genişleyen bir şerefe altına sahiptir. Şerefe korkuluğu demirdendir. Silindirik biçimli petek üzeri kurşun ile kaplı sivri külahlıdır.

Yapım tarihinin bilinmesi, malzeme biçim ve yapıldığı dönemin özelliklerini taşıması nedeniyle önemli bir yapıdır.

YAPILAN ONARIMLAR:   Camii 2010 yılında onarılmıştır.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın