Yeni (Mahkeme) Camii Minaresi

SİVAS MERKEZ Mahkeme Çarşısı

BUGÜNKÜ SAHİBİ: Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 21.1.1983 TESCİL KARARI: A. 4053 

AYRINTILI TANIM:

Eski eser özelliği olmayan bugünkü Yeni Cami’nin kuzeybatı köşesine bitişik olarak, kesme taştan inşa edilen bir minaresi bulunmaktadır. Yolun dolması nedeniyle minare kaidesi çukurda kalmıştır. Yerden1.00 m. yüksekliği olan kare kaidesinin bir kenarı 2.30 m.dir.

Kaideden gövdeye geçiş; köşeler pahlanarak sağlanmış, yarım silindir biçimindeki taş bilezikten sonra silindirik kalın ve kısa gövde yükselmektedir. Yarım silindir bir bilezikten sonra profilli kesme taş şerefe altına sahiptir. Şerefe korkuluğu demirdendir. Petek üzeri kurşunla kaplı ve sivri külahlıdır.

Minare kaidesinde yer alan onarım kitabesine göre ilk yapılan camiinin Hicri 1318 (M. 1900) yılında Hacı Fatıma Hanım tarafından onarıldığı anlaşılmaktadır.

YAPILAN ONARIMLAR: 1900, 1940-45, 2008 yıllarında onarımı yapılmıştır. 2008 yılında tamamlanan onarımında sıva raspası yapılmış, son cemaat yeri kaldırılmış, çatı örtüsü değiştirilmiş, minarede taş temizliği yapılmış, caminin kapı-pencere doğramaları yenilenerek, çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın