Uzuntepe Mahallesi Camii

SİVAS MERKEZ Uzuntepe Mahallesi

TESCİL TARİHİ: 23.06.2011  TESCİL KARARI: 2385

AYRINTILI TANIM:

Merkeze bağlı eski adı Kilhıdık (Çılhıdık) köy, 1960 yılında Uzuntepe köyü olarak değiştirilmiştir.Yakın zamanda ise Merkeze bağlı mahalle halini almıştır. Uzuntepe Mahallesi ismini almıştır. Camiye ait herhangi kitabe yada tarihe rastlanılmamıştır. Ancak caminin mihrab ve minberin yapım şekli göz önüne alındığında 19.yy sonu ile 20. yy başına tarihlenebileceği kanaatindeyim.Caminin duvar içinden çıkılan minberi Sivas Merkez, Aydoğan Mescidi(1868), Hoca İmam (19.yy. başı), Örtmeli (1836) camilerinde de görülmektedir.İnternet kaynaklarında, Köyün ilk kurulduğu tarih olarak 1850’li yıllar verilmektedir.

1877 den sonra kafkasyadan göç aldığı belirtilmiştir.Bu tarihler ışığında 19.yy. sonu itibariyle çoğalan nüfusa birlikte camiinin yaptırılmış olması muhtemeldir. Günümüzde Uzuntepe  mahallesi halkının ihtiyacını karşılamaması nedeniyle Eski Caminin yaklaşık 50 m güney batısına daha büyük beton bir cami inşa edildiğinden bahsi geçen cami terk edilmiştir. Doğu batı doğrultulu dikdörtgen planlı, kırma çatılıdır.Çatı saç ile örtülmüştür.İnşa malzemesi moloz taş ve harç malzemesi olarak çamur kullanılarak inşa edilmiştir. Yine dış cephelerde çamur sıva kullanılmıştır.Giriş kapısı doğu tarafta ve ahşap bir kapıdır. Kapıdan içeri girdiğimizde bir hol ile karşılaşılır.

Holün sol tarafında sonradan eklendiği belli olan bir tuvelet ve lavabonun bulunduğu kısım ile bitişiğinde ise muhtemelen depo olarak kullanılan küçük bir oda yer alır.Caminin ikinci kısmı ise harim kısmıdır.Çift kanatlı kapıdan girilen harim doğu batı doğrultuludur.Harim güney duvarında yüksekte üç adet mazgal pencere, doğuda ise küçük bir pencere ile aydınlanmaktadır.Giriş kapısının hemen karşısından caminin kuzey duvarına bitişik ahşap kadınlar mahfili yer alır.Kadınlar mahfili önden iki adet ahşap direğe ve yanlarda duvara bindirilmiştir.Korkuluk kısmı lale desenli ahşapla yapılmıştır.Camii üst örtüsünü ortada iki ahşap sütun ve yanlarda duvarlar taşımaktadır. Ahşap tavan düz çıtalarla hareketlendirilmiş, mihraba dikey olarak üç kısma ayrılmış ve tekne tavan şeklinde derin bir tavandır.

Ahşap sütunların tavanla birleştiği noktalarda koçbaşı yastık ve tavanın ortasında küçük boyutlu altı kollu yıldız göbek tavana hareketlilik kazandırmıştır.İçten cami duvarları tatlı kireç sıva ile sıvanmıştır.Tavanın hemen alt eteğinde alçı malzeme ile yapılmış perde motifi şeklinde dört tarafı dolanan şerit ile duvarlara hareketlilik verilmiştir.Mihrap nişi üç yuvarlak dilim şeklindedir bu dilimler de sarık şeklindedir.Mihrap içine kandil motifi yerleştirilmiştir.Mihrabın iki yanında kandillik konulmuştur.Bu kandilliğin iki yanında hemen üzerinden devam eden burma sütünce yer alır mihrap başlığı ise yine alçıdan yapılmış kıvrık dallar yer alır.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın