Taş Köprü

SİVAS MERKEZ  Akdeğirmen Mh. Paşa Fabrikası Mevkii 

BUGÜNKÜ SAHİBİ: Karayolları Genel Müdürlüğü 

TESCİL TARİHİ: 21.02.1997 TESCİL KARARI: 2135 

AYRINTILI TANIM: 

Sivas, Merkez ilçe sınırları içinde kalan Paşa Fabrikası mevkiindeki Tavşan Deresi üzerine inşa edilmiştir. Eski Sivas-Niksar yolu üzerinde bulunan köprünün yanında Evci Çiftliği yer alır.  Kesme taştan yapılmış olup tek kemer gözlü, 19.40 m. uzunluğunda 5 m. genişliğindedir.

Yapım veya onarım kitabesi bulunmamaktadır.

Kesme taştan yapılmış tek kemer gözlü,19.40 m. uzunluğunda5 m. genişliğindedir. Mevcut su seviyesinden5.30 m. yükseklikte olup, kemer açıklığı5.60 m.dir.

Sivri kemerli olan köprü ortada kemer üzerinde en yüksek seviyesini göstermekte olup iki yakaya doğru alçalarak devam etmektedir.

Köprü ayaklarının alt taşları daha geniş bir kaide üzerine oturtulmuştur. Kaide üzerinde 17 sıra taşla kilit taşına doğru yükselmektedir. Köprü üst kenarları80 cm. taşlarla dışa doğru genişletilerek bordür oluşturulmuş bu taşlar birbirlerine kurşun kenetlerle bağlanmıştır. Bu taşların üzerinde de125 cm. Uzunluğunda30 cm. genişliğinde korkuluk taşları dikilmiştir.

Köprünün güney-batı ayak bitişiğinde briket bir yapı mevcuttur.

Köprü güney ayağında yarılma ve taşlarda dökülme vardır. Kenar korkuluklarının büyük kısmı dökülmüş olan köprünün onarılması gerekmektedir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın