Ertuğrul Günay

Kültür ve Turizm Bakanı

     Anadolu gibi pek çok uygarlığın kaynağı olan bir coğrafyada hangi kültür değerlerine sahibiz sorusunun cevabı hiç kuşkusuz çok önemlidir Bu alanın değerlendirilmesi ve belirlenmesi için kültür envanteri oluşturulması da bir zorunluluktur.

     Türkiye, sahip olduğu kültür ve tarih zenginliği ile dünyadaki her bireyin kendisinden ve insanlık tarihinden izler bulabileceği özgün bir ülkedir. Her şehrimiz tek başına bir marka ve çekim merkezi niteliğindedir.

     Sivas da bu potansiyel içinde ayrıcalıklı ve özel bir konumdadır. Tarihin her döneminde önemli bir yerleşim yeri olan bu güzel şehir, ev sahipliği yaptığı kültürlerin mirasını en güzel şekilde taşıyarak, geçmişten bugüne uzanan bir kültür köprüsü, birçok kültürün eklediği değişik tatların, farklı zenginliklerin emanetçisi olmuştur.

     Bakanlığımız, Cumhuriyet döneminde de seçkin yerini muhafaza eden, güzel coğrafyasını tarihi dokusuyla harmanlayarak sunan Sivas’ı öncelikle iyi ve doğru tanımak ve dünyaya layıkıyla tanıtılmasını sağlamak için gayret göstermektedir.

     Bu kapsamda, Sivas’ın sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerin, bilimsel verilerin ışığında, tam ve doğru olarak tespiti amacıyla başlatılan “Kültür Envanteri” çalışmasının, şehrin tarihi, bugünü ve geleceği ile ilgilenen araştırmacılara destek sağlayacağına, aynı zamanda yaşadığı çevreyle ilgilenen Sivaslılara da önemli bir başvuru kaynağı olacağına inanıyorum.

     Bakanlık olarak destek olmaktan mutluluk duyduğumuz, Sivas’ın geçmişine ışık tutacak bu değerli yazılı kaynağın, hazırlanmasına titiz ve özverili çalışmaları ile emek veren herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone