Şeyh Rüstem ve Ailesine Ait Hazire Alanı

Genel Tanım: Eski evlerin ve binaların ortasında kalmış küçük bir parselde yer alan Hazire yeri, Alphan Apt. güney cephesinde kademeli olarak yükselen teras şeklindedir.

Gözlemler: Ortadaki Osmanlıca yazılı baştaşı dışında gerek mezar yapıları gerekse çevre duvarları modern bir yapıya sahiptir.

Ayrıntılı Tanım: Dikdörtgen planlı hazire alanı; 1,20 cm yüksekliğinde 50 cm kalınlığındadır ve üzeri beton harpuştalı, harç örgülü taş duvar ile çevrelenmiştir. Hazire alanı sanduka şeklinde yapılmış, sonradan beton ve mozaikle kaplanmış 5 adet mezardan oluşmaktadır. Sadece ortada bulunan mezarın baş ve ayak taşı mevcut; baş taşı daha yüksek ve üzerinde 10 sıra bantlarla bölünmüş Osmanlıca yazı olup; alt satırda H.1187(M.1766) tarihi okunmaktadır. Ayak taşı ise tepe kısmı düşmüş bir durumdadır ve yazı veya süslemesi yoktur. Şahide taşının tepesinde serpuş bulunur ve önündeki metal tabakada “Şeyh Rüstem Efendi ve Ailesi Ö.T. Hicri 1187, Rumi 1766. Bu kabristanın duvarını İhramcızade İsmail Hakkı Toprak efendi tarafından yaptırılmıştır.” yazmaktadır.

Şeyh Rüstem ve Ailesine Ait Hazire Alanı

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın