Şems Camii Minaresi

SİVAS MERKEZ  Küçük Minare Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 21.01.1983  TESCİL KARARI: A-4053

AYRINTILI TANIM :

MİNARE: 18. yüzyıl ortaları veya sonlarında inşa edildiği izlenimi vermektedir. Şehrin gelişmesi sırasında (yolların genişlemesi ve imar durumu değişiklikleri) caminin kuzeybatı köşesinde yer alan minare, daha sonraları son cemaat yerinin ilavesi ile bu alan içine katılmıştır. Minareye son cemaat yerinin batısındaki bir kapı ile çıkılmaktadır. Kare kaideden gövdeye geçiş; köşeler pahlanarak sağlam pabuç kısmına sahiptir. Yarım silindir biçimli taş bilezikten sonda silindirik kalın ve kısa gövde yükselmektedir. 

Daire kesitli profillerde kademeli olarak dışa doğru genişleyen şerefe altına sahiptir. Şerefe altı başlangıcına yakın bir yerde ikinci yarım silindir biçimli bilezik gövdeyi sınırlamaktadır. Şerefe korkuluğu demirdendir. Silindirik petek üzeri kurşunla kaplı, sivri külahlıdır. Bütünü ile kesme taştan inşa edilen minare tarihi ve mimari değere sahip olması nedeni ile korunması gereklidir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın