Salihiye Mahallesi Demiryolu Köprüsü

Genel Tanım:  Sivas (Kalın)-Samsun Demiryolu hattının Yıldızeli Salihiye Mahallesi’nde yer alan, tapunun 423 ada, 1 nolu parselinde kayıtlı mülkiyeti TCDD Genel Müdürlüğüne ait köprü 1932 yılında yapılmış olup bugün oldukça sağlam ve iyi korunmuş durumdadır.Ayrıntılı Tanım:

Sivas (Kalın)-Samsun Demiryolu hattının Yıldızeli Salihiye Mahallesi’ndeyer alan, tapunun 423 ada, 1 nolu parselinde kayıtlı mülkiyeti TCDD Genel Müdürlüğüne ait köprü 15 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde, 3.50 metre yüksekliktedir. Yuvarlak kemerli 3 gözü olan köprü kesme taştan bosajlı duvar tekniğinde inşa edilmiştir. Köprünün her iki cephesinde cephe duvarına dik ve daha sonra paralel giden kanat duvarları yer alır. Yüksek olmayan tempan duvarlarına sonraki dönemlerde profil demirden korkuluk yapılmıştır. Mansap yönünde köprü cephesine fazla suyun tahliye edilmesi için çörtenler yapılmıştır. Sonraki dönemlerde köprü döşemesine beton tabliye, kemer karnına ve köprü ayaklarına sağlamlaştırmaya yönelik beton mantolama yapılmıştır. 1932 yılında yapılan köprü bugün oldukça sağlam ve iyi korunmuş durumdadır.

Salihiye Mahallesi Demiryolu Köprüsü

 

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın