Sait (Seyit) Paşa Camii

SİVAS  MERKEZ  Sait Paşa Caddesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 21.1.1983  TESCİL KARARI: A-4053

AYRINTILI TANIM:

İbadet mekânının1.04 m. kalınlığındaki beden duvarları (çarpık) kerpiçle örülmüş, üzeri ahşap tavan ve saçla kaplı çatı ile örtülmüştür. Son cemaat yerinin doğusu odunluk haline getirilmiş ve bu mekâna ahşap bir merdiven eklenerek asıl ibadet alanındaki kadınlar mahfiline çıkış sağlanmıştır.1.00 m. genişliğindeki bir kapı ile ibadet mekânına girilmektedir. İbadet mekânı 9.53 x10.85 m. iç ölçülerinde ahşap tabanlı ve tavanlıdır. Tavanın ortası ahşap kare çerçeveye alınarak ince çıtalarla küçük karelere bölünmüştür. Çıtalı tavanın ortasında onikigen bir göbeği olup üzerinde oniki köşeli iç içe geçmeli yıldız bulunur ve araları bitkisel motiflerle bezenmiştir. Tavan ve göbeği ahşap yağlıboya ile kapatılmıştır.

İbadet mekânının sadece kuzey yönünde dikdörtgen çerçeveli bir adet alt sıra penceresi vardır. Güneybatı ve doğuda üçer adet dikdörtgen çerçeveli, içte geniş, dışa doğru daralan toplam on pencereyle yapının iç aydınlanması sağlanmıştır.

Yarım daire kesitli mihrap nişi; iki dilimli olarak düzenlenmiş, alınlığındaki iri yapraklı bitkisel motif simetrik olarak alçıdan yapılmıştır. Dış yan köşelerdeki yarım silindir biçimli alçı sütuncelerin alttaki daha uzun, üstteki daha küçük olarak birbirlerinin üzerine yerleştirilmiştir. Mihrap nişinin içerisinde dilimli kemerli iki yüzeysel motif olup tamamı yağlı boya ile kapatılmıştır. Güneybatı köşede ahşaptan yapılmış ve renkli camları bulunan basit bir minberi vardır. İbadet mekânının kuzey yönünde2.10 m. enindeki ahşap kadınlar mahfili yer almaktadır. Ahşap korkuluğu ve yarım daire biçimli sundurmalı balkonu olup yağlıboya ile kapatılmıştır.

MİNARE: Caminin kuzeybatı köşesinde ve yapıya2.00 m. uzaklıkta yer almaktadır. Bu iki metrelik açıklık, son cemaat yeri ile sonradan birleştirilerek odunluk olarak kullanılmıştır. Minareye avlunun batısında ve kaidenin doğusunda yer alan bir kapıdan çıkılmaktadır. Kare kaideden gövdeye giriş; köşeleri pahlanarak sağlanan pabuç kısmına sahiptir. Yarım silindir biçimli bilezikten sonra silindirik gövde yükselmektedir. Daire kesitli profillerle kademeli olarak dışa doğru genişleyen şerefe altına sahiptir. Şerefe altı başlangıcına yakın bir yerde ikinci silindir biçimli bilezik gövdeyi sınırlamaktadır. Şerefe korkuluğu demirdendir. Silindirik petek üzeri kurşunla kaplı, sivri külahlıdır. Minare bütünü ile kesme taştan inşa edilmiştir.

Camii halen sağlam ve ibadete açıktır.

 YAPILAN ONARIMLAR: Vakıflar Genel Müdürlüğünce 1990, 1993 yıllarında restore edilen camiinin onarımı 14.8.1993 tarihinde sona ermiş ve 1994 Yılı Ocak ayında ibadete açılmıştır. Ayrıca 1996 yılında da onarım görmüştür.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Sait (Seyit) Paşa Camii” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın