Sait Alpan-Ömer Hitay Evi

SİVAS MERKEZ  Akdeğirmen Mahallesi 

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Sait ALPAN-Ömer HİTAY 

TESCİL TARİHİ: 01.11.2009 TESCİL KARARI: 1468 

AYRINTILI TANIM:

Yapı, bodrum üzeri zemin+köşkten oluşmaktadır.  Bodrum taş, diğer katlar ahşap çatkı arası kerpiç dolguludur. Dış cephe beton sıvayla kaplanmış olup üzeri beşik saç kaplamadır. Saçaklar, profilli olup geniş tutulmuştur.

Doğu ve güney cepheden bahçeyle çevrilidir. Akdeğirmen Caddesi tarafından bahçeye girilmektedir. Eve, Şakirpaşa Caddesi tarafından (güney), üçü S profilli, dört basamaklı taş merdivenle çıkılarak, çift kanatlı ahşap bir kapıdan giriş sağlanmaktadır.

Evin giriş kısmı, cephede (güneyde) girinti yapmaktadır. Bu kısmın önü demir korkulukla balkon gibi kullanılmak üzere kapatılmıştır. Köşk oda, giriş kısmının üst katında, kuzey-güney doğrultulu olarak uzanmaktadır. İki ahşap direkle taşınmakta olan köşk odanın üzeri saç kaplı, beşik çatıyla örtülüdür. Pencerelerin önü muşabak kafeslidir.

Kuzey cephe sağırdır. Batı cephede dikdörtgen formlu beş pencere yer almaktadır.

Yapının zemin kat pencereleri lokma demir parmaklıdır. Köşk katının köşeleri ve giriş kısmının köşeleri ahşap silmelidir.

Yapı, iç sofalı plan tipine sahiptir. Girişin sağında iki oda yer alır. Yapının sol tarafında sonradan yenileme yapılmıştır. Bu kısımda yer alan bir kapıdan yatak odası, tuvalet-banyo ve mutfağın açıldığı bir koridora geçilir. Yapının bu kısmının tabanları beton dökülerek yükseltilmiş ve seramik kaplanmıştır.

Yapının giriş kısmı ve girişin sağında kalan odalar orijinal halini korumaktadır. Bu kısımlarda tabanlar ahşaptır. Girişin sağında yer alan ilk oda, yapının güney cephesinde yer alan iki pencere, batı cephesinde yer alan üç pencere ile aydınlatılmaktadır. Oda ahşap çıtalı, tekne tavanlıdır. İkinci oda,  batı cephede yer alan iki pencere tarafından aydınlatılmaktadır. Oda, ahşap üzerine tatlı kireç sıvalı tekne tavanlıdır. Tavanın ortasında, tatlı kireç sıvalı tavan göbeği bulunmaktadır. Odanın kuzey cephesinde ahşap gömme dolaplar yer almaktadır. Bunlar yüklük ve giysi dolabı olarak kullanılmaktadır. Oda girişinin solunda ise duvara gömme, camlı lambalık bulunmaktadır.

Sofanın kuzeyinde yer alan kapıdan geçilerek, ahşap merdivenle köşk kata çıkılmaktadır. Köşk kata çıkıldıktan sonra sağda ve solda çatıya açılan iki kapı vardır. Üst kat merdiveninin sağında kızlar sekizi yer almaktadır. Köşk oda kuzey-güney doğrultulu dikdörtgen planlıdır.

Bodruma giriş zemin kattan bir kapakla sağlanır. Bu kapak girişin solunda yer almaktadır.

YAPILAN ONARIMLAR : 

Yapının batı tarafında kalan kısımda yenileme yapılmıştır. Eve doğalgaz hattı döşenmiştir. Köşk odanın giyotin pencereleri değiştirilmiştir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın