Rum Kilisesi

SİVAS MERKEZ Akdeğirmen Mahallesi 

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Milli Savunma Bakanlığı 

TESCİL TARİHİ: 09.06.1989 TESCİL KARARI: 430 

AYRINTILI TANIM:

Bazilikal planlı, üç sahınlıdır. Apsis bölümü kaya içine oyulmuştur. Ortada dört sütun üzerine oturan kubbe ve yanlarda beşik ve çapraz tonozlarla yapının üzeri örtülmüştür.

Rum Kilisesi, dış beden duvarları,120 cmgenişliğinde kesme taşlardan inşa edilmiştir. Dikdörtgen planlı olan yapıya1 mgenişliğindeki bir kapı ile girilmektedir.

Ana girişten sonra hazırlık bölümü mevcuttur. Bu bölümün üzeri tonoz örtülüdür.  Ana mekân, yanlarda dar, ortada geniş olmak üzere üç sahınlıdır.  Yan sahın üzerleri çapraz ve beşik tonozlarla örtülüdür. Orta sahını belirleyen üçer sıralı altı yekpare sütunlar ortadaki kubbeyi taşımaktadır.

Apsis bölümü yerden140 cmyükseklikte bir seki halinde olup, üçlü derin niş halindedir. Bu bölüm kayalara oyularak yapılmıştır. Asıl mekânın içerisi sıvalıdır. Sütunları birbirine bağlayan sivri kemerler demir gergilerle tutturulmuştur.

Yapıyı dıştan dar, içten geniş dikdörtgen formlu pencereler ile kubbe kasnağında yer alan pencereler aydınlatmaktadır.

Giriş ve yan cephelerde üçgen alınlıklarla çatı yükseltilmiş, çatının üzeri ve yüksek daire kasnaklı kubbe üzeri oluklu, alaturka kiremitle kapatılmıştır. Beden duvarları ve taşıyıcı sistemleri sağlam durumdadır.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın