Pirkinik (Çayboyu) Hamamı

SİVAS MERKEZ Çayboyu (Pirkinik) Mahallesi 

TESCİL TARİHİ: 02.12.2009 TESCİL KARARI: 1496 

AYRINTILI TANIM:

Hamam, Sivas’ın kuzeyinde, eski adı Pirkinik olan Çayboyu Mahallesi’nde yer almaktadır. Sivas Caddesi ile 10. sokağın kesiştiği köşede yer alan Hamam, doğu-batı yönde dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Kesme taş ve harç kullanılarak yapılmıştır.

Giriş güney cephesinin doğu ucundan sağlanmaktadır. Güney cephede, cephenin orta kısmından itibaren batı uca doğru yapı içe girinti yapmak suretiyle daralarak devam etmektedir. Hamamın üzeri iki kubbeli ve toprak örtülüdür.

Kemerli giriş kapısından beşik tonozlu bir mekâna girilir. Bu mekânda kuzey cepheye açılan kemerli bir pencere vardır. Soyunmalık kare planlıdır. Kuzey-doğu köşede kare planlı tek kubbeli bir mekân mevcut olup, burasının hamamın tuvalet kısmı olması ihtimal dahilindedir.

Kare planlı soyunmalık kısmı tek kubbe ile örtülüdür. Kubbeye geçiş dört köşedeki tromplarla sağlanmıştır. Duvarlar sıvalı ve badanalıdır. Soyunmalıktan kuzey-güney eksenli ve üzeri beşik tonoz örtülü ılıklık kısmına geçilmektedir. Bu kısımda güney cepheye açılan kemerli bir pencere vardır. Hamamın sıcaklık kısmı da kare mekânlı ve tek kubbelidir. Mimarisi soyunmalık kısmı ile aynıdır. Halen bakımsız durumda olan hamamın içinde yer yer kaçak kazı yapıldığı görülmektedir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın