Paşa Fabrikasındaki Elektrik Santrali Binası

SİVAS MERKEZ Akdeğirmen Mahallesi  

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Sivas Belediyesi 

TESCİL TARİHİ: 30.01.2009 TESCİL KARARI: 1153 

AYRINTILI TANIM:

Moloz taş malzemeyle inşa edilmiş olan elektrik binasının köşe taşları, kapı ve pencerelerinin söve ve lentoları kesme taş malzemeyle örülmüştür.

Üzeri beşik çatılı ve saç ile kapatılmıştır. Santralin 11.03.1934 yılında elektrik üretmeye başladığı kaynaklarda (Hayat Ağacı Dergisi, Sayı: 7, Kış 2007, Sivas, s. 16) yazılıdır. Dolayısıyla binanın 1933’lerde yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. İki mekândan oluşan santral binasının giriş kapısı kuzey taraftadır. İçerde iki mekânı birbirinden elektrik üretilen tribün kısmı ayırmaktadır. Giriş kapısının olduğu mekânın duvarları diğer bölüme göre daha yüksek tutulmuştur.

Günümüzde artık işlevini kaybetmiş olan elektrik binası bir zamanlar sınırlı da olsa Sivas’ın bir kısmının elektrik ihtiyacını karşılıyordu. Türbinleri sökülmüş ve arta kalan kumanda tablosu harap vaziyette olan bina Sivas Belediyesi tarafından 2010 yılında restore edilmiştir.

YAPILAN ONARIMLAR: 

2010 restore edilmiştir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın