Osman Ağa Konağı

SİVAS MERKEZ  Bahtiyar Bostan Mahallesi 

BUGÜNKÜ SAHİBİ: Kömür Tevzii A.Ş. 

TESCİL TARİHİ: 20.10.1990 TESCİL KARARI: 851 

AYRINTILI TANIM:

Zemin+1 katlı olan yapının köşkü de mevcuttur. Temeli kesme taş örgülü olup diğer kısımlar ahşap arası kerpiç dolgulu ve tatlı kireç sıvalıdır. Batısı sokağa cepheli, güneyi bahçeli, batıdaki sokaktan bahçe kapısı ile giriş sağlanmıştır.  Halen Sivas Hizmet Vakfı Genel Merkezi olarak hizmet vermektedir.

Güneyi bahçeli, taş+kerpiç duvarlı, çift ahşap kanatlı kapı ile girişini sokaktan alır. Subasman yığma taş, diğer katlar ahşap karkas arası kerpiç dolguludur.

Batı Cephe: Zemin kuzey bölüm 3, orta bölüm 3 mazgal ve 2 normal pencerelidir. Güney bölüm ise 3 pencerelidir. Köşk ön yüzü 2, orta bölümün her iki yüzü birer mazgal pencerelidir.

Kuzey Cephe: 7 pencerelidir.

Doğu Cephe: Kapalıdır.

Güney Cephe: Zemine giriş iki ayrı çift kanatlı ahşap kapı ile sağlanmıştır. Kapı yanları birer pencereli olup, çıkışlar 7’şer adet taş basamaklıdır. Batı bölüm 3, doğu bölüm 2, iç yan yüzü 1 pencerelidir.

Konak kırma çatılı, alaturka kiremitli, geniş saçaklı, saçak altı ahşap kaplamalıdır. Kapı ve pencere söveleri ahşap, pencereler kanatlı tiptir. Köşeler ahşap, cepheyi ahşap hatıl dolanmaktadır.

YAPILAN ONARIMLAR: 19 Mayıs 2003 tarihinde başlayan onarımı 15 Aralık 2003 tarihinde sona ermiştir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın