Nejat Yasak Evi

 SİVAS MERKEZ  Bahçebostan Mahallesi 

BUGÜNKÜ SAHİBİ: Nejat YASAK 

TESCİL TARİHİ: 20.10.1990 TESCİL KARARI: 851 

AYRINTILI TANIM:

Bodrum + 2 kat olarak inşa edilmiştir. Bodrum yığma taş, diğer katlar ahşap karkas arası kerpiç dolguludur. Kuzeydoğusu sokağa cepheli ve giriş sokaktan sağlanmıştır.

Bodrum yığma taş, diğer katlar ahşap karkas arası kerpiç dolguludur. Güneybatı cephe bahçe içinde olup bahçe duvarı kerpiçtir.

Kuzeydoğu Cephe: Sokağa cephelidir. Üstü saç kaplı, kerpiç duvarlı, çift ahşap kanatlı kapı mevcut olup sahanlık girişlidir. Girişin sağında çeşme ve WC müştemilatı vardır. Zemin taş bloklarla kaplı olup bodruma çift kanatlı ahşap kapıyla girilir. Zemin kata ahşap merdivenle çıkılır. Tek kanatlı ahşap kapı girişlidir. Kapının kuzeybatısı iki pencereli, üst yarım daire cumbalı ve bütün yüzü pencerelidir. Üstü ise baklava pencerelidir. Bu cephenin güneydoğusundaki çıkıntılı bölümü, kuzeybatı cephesi, bodrum bir mazgal pencereli, zemin 2, üst kat ise 3 pencerelidir. Kuzeydoğu cephesi; bodrum bir mazgal, zemin 3 pencereli, üst kat çıkıntılı ve üç pencerelidir.

Güney Batı Cephe: Zemin 5, üst kat çıkıntılı ve 5 pencerelidir.

Kuzey Batı Cephe: Kapalıdır.

Güney Doğu Cephe: Zemin 1, üst kat 1 pencerelidir.

Beşik çatılı alaturka kiremitli, geniş saçaklı, saçak altı ahşap kaplamalıdır. Kapı ve pencere söveleri ahşap, pencereler kanatlı tip, köşeler ahşap silmeli, çıkıntı altları kirişleme desteklidir. Zemin kat pencereleri çift olup, demir parmaklıklıdır.

YAPILAN ONARIMLAR :  Müellif olarak çeşitli dönemlerde sık sık onarımlar geçirmiş

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın