Necati Ercan Evi

SİVAS MERKEZ   Gökçebostan Mahallesi 

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Necati ERCAN 

TESCİL TARİHİ: 17.10.2007 TESCİL KARARI: 618 

AYRINTILI TANIM:

20. yy. başlarında yapıldığı tahmin edilen bina taş bodrum üzerine ahşap karkas yapı tekniğiyle inşa edilmiştir. Birinci katı köşk odası şeklinde orta aks üzerinde yükselmektedir. Alaturka kiremit örtülü kırma çatıya sahip konağın ön ve arka bahçesi bulunmaktadır.

1 nolu parselde yer alan ahşap bina bölgede bulunan Sivas Evleri karakteristiğini göstermektedir. 20. yy. başlarında yapıldığı tahmin edilen taş bodrum üzerine ahşap karkas yapı tekniğinde inşa edilmiş yapının birinci katı köşk odası şeklinde orta aks üzerinde yükselmektedir.

Alaturka kiremit örtülü kırma çatıya sahip konağın Höllüklük Caddesi ve Dr. Ahmet kemal Köksal Vakfı’na ait konağa bakan tarafında ön ve arka bahçesi bulunmaktadır.

Orta sofalı plan tipine sahip konakta çift kanatlı ahşap giriş kapısı ile sofaya girilmektedir. Sofadan mutfağa, iki odaya ve bodruma inen ve üst kata çıkan merdivenlere açılan kapılara ulaşılmaktadır.

Odaların tavanları çıta ahşaplı, tavan-duvarın birleşimi silmeli, duvarları kireç sıvalı, döşemeleri ahşaptır ve özgün kapı, pencereleri ve gömme dolapların korunmuştur.

Üst kattaki köşk odası nispeten daha süslüdür, evin saçaklarında bulunan profilli silme iç cephede de tekrar edilmiştir. Duvarlarda alçıdan yaprak ve (S) motifli mumluklar bulunmaktadır. Aynı tip mumluklar alt katta sofa duvarlarında da mevcuttur.

Üst kata çıkan ve bodruma inen merdivenler ahşaptır. Merdivenlerin kapı ile saklanmasının hem soğuğa karşı hem de estetik bir çözüm olduğu anlaşılmaktadır. Oldukça geniş iki mekana sahip olan ve arka bahçeye kapısı bulunan bodrumun sıkıştırılmış toprak-taş döşemesi ve dikdörtgen kesitli kirişlere sahip tavanı ile kireç sıvalı taş duvarları bulunmaktadır. Bahçe kapıları kabaralı, ahşap ve tokmaklıdır.

YAPILAN ONARIMLAR :  Müellif olarak çeşitli dönemlerde sık sık onarımlar geçirmiş ve orijinal mimarisinde az da olsa bozulmalar meydana gelmiştir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın