Mustafa Gürleyük ve Müşterekleri Evi

SİVAS MERKEZ  Örtülüpınar Mahallesi 

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Mustafa Gürleyük ve Müşterekleri 

TESCİL TARİHİ: 05.05.2008 TESCİL KARARI: 833 

AYRINTILI TANIM :

İhramcızade Caddesi (Taşlı Sokak) üzerinde yer alan ev bodrum+2 kat olup kerpiç malzeme ile inşa edilmiş olup tek eğimli çatı ile örtülmüştür.

 Bodrum+2 kat olarak ahşap karkas arası kerpiç malzeme ile inşa edilen evin dışı sonradan beton kaplanmıştır. Ev tek eğimli, sac kaplı çatı ile örtülmüştür. Giriş cephesinde kapalı çokgen çıkması mevcuttur. Giriş kapısının üzerinde bulunan iki tane aydınlık penceresinden birisi sonradan kapatılmıştır.

Giriş kapısından dar bir taşlığa girilir. Taşlığın sağında ve solunda mahzen odaları bulunur. Ahşap merdivenle yukarı kata çıkılır. Sahanlık geniş tutulmuş iki yanına oda yerleştirilmiştir. Sağ tarafta bulunan odanın tavanı ahşap çıtalı ters tavan olup bir kısmı sonradan kontrplakla kapatılmıştır. Odanın sol tarafına sonradan betonarme banyo eklenmiştir.

İkinci katta geniş cephesi çokgen olan sofa ve sofanın iki tarafında birer oda bulunur. Odalardan soldakinde gömme dolap mevcutken sonradan kaldırılmıştır.

YAPILAN ONARIMLAR:  İç plan tipi açısından çok fazla değişiklik olmamasına rağmen tavanlar ve merdiven arkası kontrplak malzeme ile kaplanmış, pencerelerinden bazıları aşırı pencere ile değiştirilmiştir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın