Musa Kara Evi

SİVAS MERKEZ  Akdeğirmen Mahallesi 

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Musa KARA 

TESCİL TARİHİ: 20.10.1990 TESCİL KARARI: 851

AYRINTILI TANIM:

Zemin + 1 kat + köşk olarak inşa edilmiştir. Subasman seviyesi taş, diğer katlar ahşap karkas arası kerpiç dolguludur. Bahçe içindedir. Giriş bahçe kapısı ile kuzeyden ve sokaktan verilmiştir. Asıl giriş ise doğudaki sokaktan bahçe kapısı ile sağlanmıştır.

Kerpiç+taş duvarlı bahçe içinde, zemin taş bloklarla ve toprak kaplıdır.

Giriş; güneyden tek kanatlı ahşap bahçe kapısı ile sağlanmıştır. Asıl giriş, doğudaki sokaktan bahçe kapısıyladır. Subasman seviyesi yığma taş, diğer katlar ahşap karkas arası kerpiç dolguludur.

Kuzey Cephe: Zemin sağır, 1. kat ikili düzende 4 pencereli, çatı arası 2 mazgal pencerelidir.

Güney Cephe: Kapalıdır.

Doğu Cephe: Kuzey bölüm, batı cephesi, zemine çift kanatlı ahşap kapı ile girilir. Kuzey 3 pencereli, üst kat 3 pencereli, köşk ön yüzü bir pencerelidir. Doğu bölüm çıkıntılı, çıkıntının kuzeyi zemin kat 2, üst kat 2 pencereli, çatı arası bir mazgal pencerelidir. Çıkıntının doğu yüzü, zemin sağır, üst kat 2, güney yan yüzü 1 pencereli, köşkün kuzey-güneyindeki uç kenarları birer pencerelidir.

Batı Cephe: Cephe ortasından, zeminden tek katlı ahşap kapı ile bahçeye servis kapısı mevcuttur. İki yanı birer pencereli, kuzeyi bir, güneyi iki pencerelidir. Üst kat ikili düzende 6 pencereli, köşk ön yüzü 2, yan yüzler birer pencerelidir.

Bina, beşik çatılı, oluklu çinko kaplı, geniş saçaklı, saçak altı açıktır. Kapı ve pencere söveleri ahşap, pencereler kanatlı tip, demir parmaklıklıdır. Köşeler ahşap, üst katları ahşap silmelidir.

YAPILAN ONARIMLAR :  Sıva ve çatı onarımı görmüştür.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın