Müdürler Konuk Odası

 SİVAS MERKEZ  Harmancık Köyü, Köyiçi Mevkii 

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Ahmet SAĞIR ve Müşterekleri 

TESCİL TARİHİ: 01.09.2006 TESCİL KARARI: 141 

AYRINTILI TANIM:

Sivas merkez Harmancık Köyü Köy içi mevkiinde yer alan Konuk Odası, dikdörtgen planlı, tek odalıdır. Güneydoğu kuzeybatı yönlüdür. Girişten itibaren odaya sonradan eklenmiş mekân ve 5 basamakla çıkılmaktadır.

Konuk odası dikdörtgen plana sahip olup, güneydoğu kuzeybatı yönlü ve tek katlıdır. Odaya giriş 4 x4 m. ebatlarında sonradan eklenmiş kare planlı ve 5 basamaklı bir mekândan sağlanmaktadır.

Çatı saç kaplama olup sonradan eklenmiştir. Mum sekili olan konuk odasında 6 adet ahşap direk mevcuttur. Kuzeydoğu yönde küçük bir mihrap nişi mevcut olup mihrabın sağında ve solunda yüzeysel şekilde duvara tutturulmuş dolaplar vardır.

Girişin sağında yüklük, solunda ise kahvelik vardır. Tavan göbekli olup, çıtakâri süsleme ile balık kılçığı motifleri ile bezelidir. Tavanın göbeği yıldız motifleriyle bezenmiş ve iyi korunmuş durumdadır.

2005 yılında yapılan onarımda ahşap elemanlar ahşap koruyucu ile kaplanmıştır. Duvarlar tatlı kireç sıva üstü alçı ile kaplanmıştır. Yüklük üzerinde ise ahşap dolap vardır.

YAPILAN ONARIMLAR:  Konuk odası, 2005 yılında sahipleri tarafından onarılmıştır.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın