Menteşe Köyü Demiryolu Köprüsü(Viyadük)

Genel Tanım:  Sivas (Kalın)-Samsun Demiryolu hattının Yıldızeli Menteşe Köyü’nde yer alan, tapunun 205 ada, 1 nolu parselinde kayıtlı mülkiyeti TCDD Genel Müdürlüğüne ait köprü 1932 yılında yapılmış olup bugün oldukça sağlam ve iyi korunmuş durumdadır.

Ayrıntılı Tanım:Sivas (Kalın)-Samsun Demiryolu hattının Yıldızeli Menteşe Köyü’nde yer alan, tapunun 205 ada, 1 nolu parselinde kayıtlı mülkiyeti TCDD Genel Müdürlüğüne ait köprü 40 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde, 10.60 metre yüksekliktedir. Yuvarlak kemerli 4 gözü olan köprü kesme taştan bosajlı duvar tekniğinde inşa edilmiştir. Köprünün her iki cephesinde cephe duvarına dik ve daha sonra paralel giden kanat duvarları yer alır. Yüksek olmayan tempan duvarlarına sonraki dönemlerde profil demirden korkuluk yapılmıştır. Mansap yönünde köprü cephesine fazla suyun tahliye edilmesi için çörtenler yapılmıştır. Kemer ayaklarında memba ve mansap yönünde dairesel topuklara yer verilmiştir. Köprü döşemesine sonraki dönemlerde beton tabliye yapılmıştır. Memba yönünde karayolu geçişini sağlayan üsst kısmı yıkılmış küçük bir karayolu köprüsü yer almaktadır. 1932 yılında yapılan köprü bugün oldukça sağlam ve iyi korunmuş durumdadır.

Menteşe Köyü Demiryolu Köprüsü

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın