Köroğlu Mağarası

Köroğlu Mağarası, Sivas ’a 6 km. uzaklıktaki Paşa Fabrikası yakınlarında bulunmaktadır. Burası Sivas halkının günübirlik gittiği bir mesire/piknik yeridir. Yakın yıllara kadar Sivas ’ın içme suyu Paşa Fabrikasındaki gözelerden sağlanmaktaydı.

Efsaneye göre; Köroğlu ile annesi Mihr-i Vefa bu mağarada yaşarlarmış. Bu kadın, Köroğlu mağarası yakınlarına kendi adını taşıyan bir çeşme yaptırır. Bugün de Sivas ’ın tatlı suyu Mihri Vefa gözesinden getirilmektedir.

Köroğlu Mağarası; Köroğlu kayalıklarının oyulmasıyla meydana gelmiştir. Kayalıklarda birbirine yakın iki oda bulunmaktadır. Bunlardan biri ocaklık olarak kullanılmıştır. Burayı taşlara oyulmuş dört küçük pencere aydınlatır. Ocaklık olarak kullanılan mağaranın duvarları islerle kaplanmıştır. Ahır olarak kullanılan mağaranın tavanı daha temizdir.

Mağaraya otuz basamaklı bir taş merdivenle inilip çıkılmaktadır.

Efsaneye göre; Bolu Beyi’nden öcünü alan Köroğlu, annesiyle birlikte Sivas’a gelir ve gözlerden uzak bu mağaraya yerleşir. Köroğlu’nun ününü duyan çevre köyler de her yıl Köroğlu’na koyun, kuzu gibi hediyeler getirirler. Köroğlu da bunları mağarasında pişirir ve çağlayanın başında yermiş.

Yine halk inanışına göre bu çağlayandan ölümsüzlük suyu akarmış. Köroğlu’nun kıratı çağlayandan akan suyu içtiği için ölümsüzleşmiştir.  Atının ölümsüzleştiğini gören Köroğlu çağlayanın dibine gelir. Eğilip su içmek isterken, aksakallı bir derviş buna mani olur. Köroğlu ürpererek çağlayandan uzaklaşır. Daha sonra geldiğinde çağlayanın suyunun kuruduğunu görür.” [1]


[1] Kutlu Özen, Sivas Efsaneleri, Sivas, 2001, s. 222–223

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın