Kaleyazısı Yerleşimi

Sivas Merkezine 29km. mesafedeki Eğribucak Köyünün yaklaşık olarak 750m. Güneyinde, köye ulaşım sağlayan karayolunun hemen 80m. Batısında 1480 rakımlı doğal kayalık alanın üzerinde yer almaktadır. Yerleşim alanı üzerinde üç adet kaçak kazı çukuru yer almakta olup kaçak kazı çukurlarından birincisi yklaşık olarak 1.20 x2.00 metre ebatlarında ve 110 cm. derinliğinde ikincisi yaklaşık olarak 200 X 250 cm. ebatlarında 50cm. derinliğinde üçüncüsü ise yaklaşık 120X300 cm. ebatlarında ve 160cm. derinliğindedir.

Birinci kaçak kazı çukuru içerisinde ortaya çıkmış duvar yapısı görülmektedir. Ayrıca inceleme esnasında yerleşim alanının üzerindeki ikinci kaçak kazı çukuru içerişinde in-situ konumda olmayan 4cm. yüksekliğinde yaklaşık 5cm. uzunluğunda kafa kısmı kopmuş muhtemelen eski tunç dönemine ait olduğu düşünülen bir adet pişmiş toprak hayvan figürüni bulunmuştur.

Yerleşim alanı üzerinde Tunç Demir (?) Roma ve Bizans Dönemlerinde tarihlenebilecek seramik parçaları ile alanda bulunan kaya blokları üzerinde kaya çanakları görülmüştür. Doğal kayalık alandaki yerleşim alanı üzerinde görülen seramik parçalarından bu alanın Tunç döneminden Bizans dönemine kadar iskan edilmiş olduğu anlaşılmaktadır.

Kale Yazısı Yerleşimi

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın