Kabalı Camii Minaresi

SİVAS  MERKEZ  Kızılırmak Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ:  12.3.1983   TESCİL KARARI: A-4190

AYRINTILI TANIM :

MİNARE: Camiinin güneybatı köşesinde ve camiye bitişik olarak H. 1218 (M. 1803) tarihinde inşa edilmiş olan tamamı kesme taş örgülü minarenin kare kaidesi2.45 metre ölçüsündedir.

18–19. Yüzyıllarda Sivas’ta yapılan camii minarelerinin geleneksel biçimi, bu minarede de görülmektedir. Minareye asıl ibadet alanının güneybatı köşesindeki bir kapı ile çıkılmaktadır. Kare kaideden gövdeye geçiş için; köşeleri pahlanarak pabuç kısmı elde edilmiştir. Yarım silindir biçimli bir bilezikten sonra silindirik gövde yükselmektedir. Daire kesitli profillerle kademeli olarak dışa doğru genişleyen taş örgülü şerefe altı oluşturulmuştur. Şerefe korkuluğu demir malzemedendir. Silindirik petek üzeri dıştan kurşunla kaplı ve sivri külahlıdır.

Minare kaidesinin batı yönünde 0.45X0,45 m. ölçülerinde, mermer üzerine sülüs harflerle yazılmış altı satırlık 1218 (H(1803) tarihli kitabesi mevcuttur.

YAPILAN ONARIMLAR :   2005 yılında doğramalar ve üst örtü değiştirilmiş, sıva raspası yapılmış, minare taşları temizlenmiştir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın