İmaret Camii

SİVAS  MERKEZ  Kızılırmak Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 30.11.2007  TESCİL KARARI: 687

AYRINTILI TANIM :

Sivas Müzesinde korunan Sivas Daru’r Raha kitabesinde: “Allah’ın rahmetine muhtaç olan Kemaleddin Ahmet b. Rahat’ın iki oğlu Hattab ve Hüseyin-Allah onlara rahmet etsin ve onları affetsin- bu yeri ehli dinden alimlere, fakir ve miskinlere vakfettiler. Adını Daru’r-Raha koydular. Onlara emin istirahat yeri yaptılar. Muharrem 720 (Şubat-Mart 1320) sonra Allah’ın rahmetine muhtaç kulu Ahmet b. Rahat’ın oğlu merhum ve mağfur Abdulvehhabın oğlu Şeyh Hasan-Allah ona rahmet etsin ve onu affetsin- burasını tecdîd etti. 779 Muharrem (Mayıs-haziran 1377)” ibareleri yer almaktadır. Bu kitabeden anlaşılacağı gibi burada bulunan ilk camiyi Rahatoğlu ailesinden Şeyh Hasan’ın H.779 (M. 1377) tarihinde onardığı görüyor.

Zikredilen alan üzerine  muhtemelen XIX. Yüzyıl sonlarında inşa edilmiş olan ve son cemaat mahalli bulunmayan İmaret Camiinin içine bir holden girilir, ancak bu kısmın sonradan kapatıldığı minarenin konumundan anlaşılmaktadır. Bu holün yanında kapının hemen sağında bir imam odası da yer almaktadır. Holden sonra bir kapı vasıtasıyla harim kısmına girilir.

Dikdörtgen planlı harimde doğu ve batı yönde iki pencere ve mihrap tarafında mihrabın iki yanında olmak üzere mazgal tarzda dışa doğru daralan pencerelere yer verilmiştir. Pencere boyutlarında duvarlar ahşap kuşaklar halinde içten çevrelenmiştir.

Kadınlar mahfiline holden bir merdivenle çıkılmaktadır. Harim tarafından kapatılmış ve sadece harim kısmında yuvarlak bir balkon görülür.

Alçı mihrap nişi içerisinde yer alan kandil ve perde motifi ile mihrap bordüründe sarmaşık dal motifleri yer almakta olup iki yandan sütunçeler ile sonlandırılmıştır. 20. yy sanatını yansıtan ahşap bir minberi vardır. Caminin tavanı ahşaptan olup sekizgen ahşap bir göbek etrafında çıta baskı tekniğinde bir kompozisyon oluşturulmuş olup içten ve dıştan beton sıva ile sıvanmıştır. Camiinin kuzey cephesinde ahşap bir minaresi bulunmaktadır.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

İmaret Camii” üzerine 2 düşünce

 1. İmaret Camisinde imamlık yaptığını bildiğim Nasuhoğlu Feyzullah Efendinin torunuyum. dedem hakkında bilgisi olanların bana yazmasını ısterim. Saygılarımla. Mezarının bile nerede olduğunu öğrenemedim.

  • Merhaba,
   Çok geç olmakla beraber “Salih Şahin” tarafından yayınlanan “Mekan ve İnsanlarıyla Sivas” adlı kitabı incelemenizi öneriyoruz. Bu kitabı Sivas Belediyesi yayınladı. Sivas İl Halk Kütüphanesinde mevcut. Eğer Sivas’ta oturuyorsanız görüşmenizi önereceğimiz kişiler var. İstediğiniz takdirde bizi ziyaret edebilirsiniz.
   Selam ve saygılarımla.

   Kadir PÜRLÜ
   Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü

Bir cevap yazın