Hamam Kalıntısı

SİVAS MERKEZ   Eskikale Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Vakıflar Bölge Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 10.06.1977 TESCİL KARARI: A-616

AYRINTILI TANIM:

Hamam kalıntısı, bu gün Buruciye Medresesi Kale Camii, Darüşşifa ve Çifte Minareli Medreseler arasındadır. 1961–1963 yılları arasında bu alanda bu eserlerle iç içe olan okullar, evler ve imalathaneler yıkılmış, yapılan hafriyatlar ve yıkım esnasında bu hamam kalıntısı ortaya çıkmıştır.

Sivas Şehri adlı kitapta bu hamamla ilgili şu bilgilere yer verilmiştir:

“Paşanın aynı tarihte camiinin karşısına yaptırdığı bir de hamamı bulunmaktadır. Bu hamama Hisâbî adında bir şair şu tarihi söylemiştir:

Vilâyet vâlisi Mahmud Paşa
Bunu inşâya itmiş idi ikdâm

 Be-gâyet himmet etdiler erenler
Yapıldı az dem içre buldı itmâm

 Hisâbî dedi ol dem târihini
Tamâm oldu mübârek ola hamâm

Duvarlarının çoğu sonradan tahmin edilerek yeniden yapılmış ve o günden bugüne bakımsızlıktan daha da yıpranmıştır. Kalıntılar yeni yapılan duvarlara nispeten daha azdır.

Sıcaklık kısmı ise 4 eyvan ve eyvan yanlarındaki hücrelerden meydana gelmektedir.

Bugün sadece yerden yaklaşık1 myükseklikteki temelleri mevcut olan hamamın planına göre soyunmalık, ılıklık, sıcaklık ve külhan bölümlerinden oluştuğu anlaşılmakta olup üst örtüsü hakkında elimizde bilgi bulunmamaktadır.

Kareye yakın planlı soyunmalık bölümüne batı yönünden girilmektedir. Ilıklık bölümü dar, uzun ve dikdörtgen planlı olup soyunmalığın doğusundadır. Ilıklık bölümünün güneyindeki bir kapı ile geçilen sıcaklık kısmı dört eyvanlı dört halvet hücresinden ibarettir. Külhan bölümü ise sıcaklığın batı yönündedir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın