Hacı Zahit Camii Minaresi

SİVAS   MERKEZ   Yiğitler Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 21.1.1983 TESCİL KARARI: A.4053

AYRINTILI TANIM :

MİNARE: Caminin kuzeybatı köşesinde, beden duvarlarına bitişik olup tamamı kesme taştan yapılmıştır. XVIII. ve XIX. yüzyılda Sivas’ta yapılan cami minarelerinin geleneksel biçimi bu minarede de görülür. Minareye son cemaat yerinin batısındaki bir kapı ile çıkılmaktadır. Kare kaideden gövdeye geçiş; köşeleri pahlanarak sağlanan Pabuç kısmına sahiptir. Yarım silindir biçimli bilezikten sonra silindirik gövde yükselmektedir. Şerefe korkuluğu demirdendir. Petek üzeri dışa kurşunla kaplı ve sivri külahlıdır. Daire kesitli profillerle kademeli olarak dışa doğru genişleyen şerefe altına sahiptir.

Minare kaidesinin batı yüzünde 0,65×0,45 m. ölçülerinde mermer üzerine sülüs harflerle yazılmış, altı satırlık kitabesi mevcuttur. Kitabe çok yıpranmış olup bazı yerleri tamamen silinmiştir.

YAPILAN ONARIMLAR:  Camiinin 2005 ve 2008 yıllarında yapılan onarımında duvarlarda yer yer güçlendirme çalışmaları yapılmış, çatı örtüsü değiştirilmiş, kapı-pencere doğramaları yenilenerek orijinal boyutlara kavuşturulmuştur. Çevre düzenlemesi yapılarak, bahçesine tuvalet ve abdest alma yeri yapılmıştır.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın