Ganem (Tarhana) Camii Minaresi

SİVAS MERKEZ   Pulur Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Vakıflar Genel Müdürlüğü

TESCİL TARİHİ: 12.3.1983 TESCİL KARARI: A-4190

AYRINTILI TANIM:

Kesme taş ve moloz taş örgülü camiinin yakın zamanda tamamen yeniden inşa edildiği mahallenin yaşlıları tarafından belirtilmektedir. 1950 yılında eski ahşap ve kerpiçle inşa edilmiş olan camii tamamen yıkılarak yerine bugünkü camii yapılmıştır.

Camiinin ayakta kalmış olan minaresinin bir kenarı2,20 metreölçüsündeki kare kaidesi kesme taş örgülüdür. Minareye batı yönündeki bir kapıdan çıkılmaktadır. Kaideden kesme taş örgülü pabuç kısmına üçgenler aracılığı ile geçilmektedir. Yarım silindir biçimindeki taş bilezikten sonra tuğla örgülü silindirik gövde başlamaktadır. Tuğla gövde yeşil renkli sırlı tuğlalarla pabuç üzerindeki bilezikten başlayarak burma halinde gövdeyi sarmaktadır. Burma yine sırlı tuğlalardan oluşan yarım bileziğe bağlanmaktadır. İşte bu bilezikten üst kısmı sonradan aslına uygun olarak yenilenmiştir. Üçer sıralı üç gruptan meydana gelmiş 9 sıralı kirpi saçak dizeli şerefe altına sahiptir. Korkuluğu demirdendir. Silindirik tuğla örgülü petek üzeri kurşunla kaplı, sivri külahlıdır.

YAPILAN ONARIMLAR :   1950 yılında camii yeniden yapılmıştır. Aynı tarihte minaresinin şerefe, petek ve külahı da yenilenmiştir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın