Eski Sanat Okulu(Arkeoloji Müzesi)

SİVAS MERKEZ  Kabakyazısı 

BUGÜNKÜ SAHİBİ:  Kültür ve Turizm Bakanlığı 

TESCİL TARİHİ: 22.07.1983 TESCİL KARARI: A-4468 

AYRINTILI TANIM:

Sivas’ın Kabak yazısı mevkiinde, Rahmi Günay Caddesi üzerindedir. İlin el sanatlarını ve sanatını geliştirmek ve sanatkâr yetiştirmek için ilk defa Vali Hacı Hasan tarafından düşünülüp 1896 yılında yapımına başlanılan ve Sanatlar Okulu olarak kurulmak istenen yapı uzun süre imkânsızlıklar nedeniyle gerçekleştirilememiştir.

Vali Reşit Akif Paşa tarafından tamamlanan Sanayi Mektebi 1902 yılında hizmete açılmıştır. Bu mektebin ek binası ve Demircilik-Marangozculuk atölyeleri olarak kullanılmak üzere 1916 yılında inşa edilen bina 2007 yılına kadar çeşitli dönemlerde aynı amaçlı atölye binası olarak kullanılmıştır. 2006 yılında Sivas Valisi Hasan CANPOLAT’ın girişimiyle Arkeoloji Müzesi yapılmak üzere Sivas İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışmaları başlatılmış ve restorasyonu 2009 yılı başlarında tamamlanan bina 29 Nisan 2009 tarihinde Arkeoloji olarak hizmete açılmıştır.

Doğu yönündeki asıl cephe dıştan dışa35.40 metreölçüsünde olup 5,20 x5,50 metreiç ölçülerindeki iki mekân doğuya doğru taşırılarak iki oda meydana getirilmiştir. Yapının beden duvarları kesme taş örgülüdür. Kapısı basık kemerlidir. Binayı aydınlatan pencereler dar ve uzun gemi teknesi biçiminde sivri kemerlidir. Cepheye açılan bu pencerelerin ve kapının kemer alınlıkları silmelerle birbirine bağlantılı olarak düzenlenmiş ve hareket sağlanmıştır.

Tek katlı olan yapı çatılı ve üzeri kiremitle kaplıdır.

YAPILAN ONARIMLAR:

Bina 2006–2009 yıllarında restore edilerek Arkeoloji Müzesine dönüştürülmüştür.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın