Eski Paşa Hamamı

SİVAS MERKEZ  Uluanak Mahallesi 

BUGÜNKÜ SAHİBİ:    Çoban TALAŞ 

TESCİL TARİHİ :  09.06.1989    TESCİL KARARI :.426 

AYRINTILI TANIM:

Doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı, doğuda soyunmalık batı da ılıklık ve sıcaklık yer almaktadır. Soyunmalık üzeri büyükçe ve yüksek kubbeli, batıdaki bölümün üzeri tek kubbeli olup çevresi toprak kaplı tamamı yığma taştır.

Güney Cephe: Sokağa cepheli sonradan yapılan briket + tuğla duvarlı ilave yapının çift kanatlı ahşap kapısı ile sokaktan giriş sağlanmıştır. Soyunmalık bir adet yuvarlak kemerli pencereli ve demir parmaklıklı diğer bölümlerin dışarıya açıklığı bulunmamaktadır.

Doğu, batı ve güney cepheler kapalıdır.

Yapının soyunmalık kısmı altıgen olup doğusu ve batısı daha düşük seviyededir. Doğuda çıkıntılı kısmın üç yüzü tekrarlanmış olup üzeri toprak örtülüdür.

Güneydeki sokaktan girişi sağlayan ilave yapı havlu kurutma ve çay ocağı olarak kullanılmaktadır.

Soyunmalık: Doğudaki duvardan kare planlı soyunmalığa girilir. Üzeri kubbeli kubbeye geçiş tromplu, tromp araları sivri kemer bağlantılı kuzeyi ve güneyi pencereli, kuzey tepesi aydınlık fenerli zemin mozaik kaplı kemerlidir. Soyunma hücreleri iç mekânlar bölünerek elde edilmiş olup, sekiz kenarlı şadırvan lambri ile kapatılmıştır.

Ilıklık: Dikdörtgen planlı  beşik tonozlu bu bölüme yuvarlak kemerli kapı açıklığı ile girilmektedir. Beşik tonoz iki aydınlık çevreli olup kuzeyi pencerelidir.

YAPILAN ONARIMLAR: Çeşme 2007 yılında onarılmış olup, mozaik çimento karışımı malzemeden yapılmış olan eski yalak kaldırılarak yerine mermerden imal edilmiş olan yeni yalak konulmuştur.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın