Esenyurt Mahallesi Camii

SİVAS   MERKEZ  Esenyurt Mahallesi

BUGÜNKÜ SAHİBİ: Sivas Belediyesi

TESCİL TARİHİ:  23.06.2011  TESCİL KARARI: 2386

AYRINTILI TANIM:

Mihraba paralel dikdörtgen planlı cami moloz taş malzeme ile inşa edilmiştir. Kuzey yönde yer alan  giriş kapısının önüne kapalı bir mekan sonradan eklenmiştir. Bu kısım bölümlere ayrılarak imam odası vs. olarak kullanılmaktadır. Bu kapalı mekanın en dışında ise üzeri sundurma ile örtülmüş olan son cemaat yeri bulunmaktadır. Cami  kırma çatılı ve geniş saçakları yer almaktadır. Harime giriş kapısının üzerinde mermer kitabe yer almaktadır.

Çift kanatlı daha sonradan yenilenmiş olan giriş kapısından içeri girildiğinde kuzey yönde giriş kapısının üzerinde U şeklinde yerleştirilmiş ahşap direkler üzerine oturtulmuş kadın mahfili yer almaktadır. Harim kısmı içerde yuvarlak ahşap sütunlarla taşınmaktadır. Yine bu sütunlarla cami tavanı üç kısma  ayrılmış tekne tavan şeklinde düzenlenmiştir. Tavanlar baklava dilimi ve düz çıta baskılı şekilde sade olarak düzenlenmiştir.

Günümüzde yağlı boya ile boyanmıştır. Tavanın yan yüzeylerinde Arapça yazılar boydan boya çevrilmiştir. Mihrap yuvarlak nişlidir. Alçı malzeme ile yapılmış mihrap barok tarzda süslemelerle hareketlendirilmiştir. Yağlı boya ile sonradan boyanmıştır. Mihrabın sapında mahfil sol kısmında ise vaaz kürsüsü yer alır. Doğu ve batı duvarında üçer adet mazgal pencere ve yine mihrabın iki yanında birer adet mazgal pencereye daha yer verilmiştir. Kuzey batı cephede yer alan kesme taş malzeme ile inşa edilmiş minarenin cami ile aynı dönemde yapılmış olduğu düşünülmektedir. Dışta giriş kapısı üzerinde yapım tarihi olarak 1171 Rumi tarihi verilmiştir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir cevap yazın