Sivaslı Zurna Sanatçıları

Sivas halk oyunları sahne düzenlemesi yapılmayan ve pek çok değişik figürü ihtiva etmesinden dolayı oynanması oldukça zor bir oyundur. Bunun yanı sıra aynı zorluk çalgı aleti için de geçerlidir. Yani oynamak ne kadar zor olsa da bu havaları çalmak da o derece zordur. Hem ezgilerin farklılığı ve çeşitli nüansları ihtiva etmeleri hem de zurnanın özel yapısından kaynaklanan zorluk, usta isimlerin ortaya çıkmasını engellemiştir. Ancak yine de bu alanda Sivas musiki tarihinde adını zikredebileceğimiz önemli isimlerin yetiştiğini biliyoruz. Bu alanda ilk bildiğimiz zurna üstadı Derviş Usta’dır.

Onu şu isimler izler:

Ahmet Akutay (Sağır Ahmet), Ahmet Ayık (Pala Ahmet), Ahmet Ayık, Ali Asamaka (Küpeli), Ahmet Asanakut, Ahmet Turan Eriçel, Bayram Bayramlı, Bekir Arız, Bülent Ayık, Doğan Fırat, Duran Eriçel (Çöpbacak Duran), Dursun Eriçel, Hacı Avlar (Kamberin Hacı), Hacı Turan Avlar, İbrahim Asanakut (Kâhya Kara İbrahim), İbrahim Ayık (Sarı İbrahim), İbrahim Tahir Bayramlı (Pala Bayram), Kahraman Asamaka, Karabey Arız ,Kaya Kılbaz, Levenk Ayık, Mehmet Akutay (Konyalı Mehmet), Mehmet Asanakut (Sarı Mehmet), Mehmet Aslanargu, Murat Artan, Musa Artan (Kara Musa), Mustafa Eriçel (Kör Cüce), Mustafa Fırat (Kellecinin Oğlu), Mustafa Uyanık, Osman Asamaka (Dişlek Osman), Osman Uyanık (Haydi Oğlum), Turan Arız (Çöpbacak Turan), Turan Sargın, Yunus Uyanık.

Bu sanatçılar, Sivas yöresine ait oyun havalarını çalabildikleri gibi Davarı Suya İndirme Havası, Emrah Fasıl Havası, Gelin Alma Havası, Gelin Götürme Havası, Gelin İndirme Havası, Güreş Havaları, Kösedağ Fasıl Havası, Mehter Marşları, Melek Hatun Fasıl Havası, Saat Çukuru Fasıl Havası, Seferberlik Havası, Sultan Aziz Havası, Sümmanî Havaları gibi yurdun pek çok yöresine ait ezgileri de çalabilmektedirler.

Şunu da söylemeliyiz ki bu şahısların tamamına yakını aynı zamanda Sivas oyunlarını iyi oynamakta ve davul da iyi çalabilmektedirler. Ancak en iyi davul çalan ustalar denilince akla Mustafa Akutay, Ali Ayık gelir.

Paylaşım :Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrTweet about this on TwitterShare on VKEmail this to someone

Bir Cevap Yazın